22 Ağustos 2007 Çarşamba

Alanis Morissette


Alanis Morissette ’90’lı yılların en ani ve etkileyici çıkışlarından birinin sahibidir. Çocukluğunda kamera karşısına da geçmiş olan Morisette’ın müziğe ve değişime olan ilgisi onun başarısında büyük pay sahibidir. 1 Haziran 1974’te Ottawa Kanada’da doğan Alanis Morissette kendi tarzını, pop ritimleri ve hafif hip-hop havalarıyla süsleyerek üçüncü albümü "Jagged Little Pill" ile bir yıldız olmasını bildi. Liz Phair ve Tori Amos ile birlikte müziğe yeni bir soluk getirdiler.

Doğduğu ve büyüdüğü Kanada’da, gençliği boyunca piyano çaldı, şarkı sözleri yazdı. On yaşındayken, "You Can’t Do That" isimli bir çocuk programında rol almaya başladı. Programdan kazandığı parayı kullanarak bir 45’lik: "Fate Stay With Me"yi çıkardı. Televizyon işini bıraktıktan sonra, müziğe odaklandı ve ilk kontratına 14 yaşında MCA/Canada ile imzasını attı.1991’de Toronta’ya yerleşen sanatçının ilk albümü burada piyasaya sürüldü: "Alanis".

Kanada’da 100,000’i aşkın kadar satan ve kendisini "En Genç Yetenek" dalında Juno Ödülü’ne götüren "Alanis" pop-tabanlı dans ezgiler ve ağır ritimli parçalar içeriyordu. Ancak diğer ülkelerden albüme hiç ilgi gösterilmedi. 1992’de ilk albümüne benzeyen "Now Is The Time" piyasaya sürüldü. Daha önceki albümü gibi "Now Is The Time" da, her ne kadar "Alanis"in yarısı kadar satsa da Kanada’da büyük ilgi gördü. Bu albümden sonra Morissette 1994’ün başlarında Glen Ballard ile tanışacağı Los Angeles’a taşındı. Ballard daha önceleri Michael Jackson’ın hit parçası "Man In The Mirror"ı yazmış, Wilson Phillips’in ilk albümünün yapımcılığını üstlenmiş ve David Hasselhoff ile birlikte çalışmıştı. İkilinin tarzı pop olsa da, birlikte daha uç, alternatif rock’a daha yakın müzik yapmaya karar verdiler. Çalışmalarının sonunda Maverick Records’dan "Jagged Little Pill" ortaya çıktı.

"You Oughta Know" 45’liğinin etkisiyle "Jagged Little Pill" 1995 yazında çıkar çıkmaz büyük yankı uyandırdı. Çok geçmeden, MTV ve radyolarda en çok istenilen parçalardan oldu, böylece daha geniş kitlelerce de tanınan "You Oughta Know" İlk On’a kolayca girdi ve bir çok platin plak ödülü aldı. "Jagged Little Pill"deki ikinci ve üçüncü 45’likler "Hand in My Pocket" ve "All I Really Want"ın da yardımıyla albüm uzun süre listelerde kaldı. 1996’nın başlarında, altı Grammy’ye aday gösterildi. Kısa süre sonra dördüncü 45’liği ve en başarılı bulunan çalışması olan "Ironic"i çıkartan Alanis Morissette o yıl "Yılın Albümü" ve "Yılın Şarkısı" dallarını da kapsayan bir çok Grammy Ödülü’nün sahibi oldu.

1998 sonbaharında çıkardığı "Supposed Former Infatuation Junkie" ise yayınlanmasından çok önce, büyük yankı uyandırdı.

Diskografi

1999
Joining You (45’lik)
So Pure (Wea International) (45’lik)
Unsent(Wea International) (45’lik)

1998
Supposed Former Infatuation Junkie (LP)
All I Really Want (Wea International) (45’lik)
Singles Box (Wea International) (45’lik)
Thank U (Wea International) (45’lik)
You Oughta Know (Wea International) (45’lik)

1996
Head over Feat (Alex) (45’lik)
Ironic/Forgiven (Warner Brothers) (45’lik)
You Learn (Warner Brothers) (45’lik)

1995
Jagged Little Pill (45’lik)
Hand in My Pocket (Feedback) (45’lik)
Ironic/You Ought to Know (Maverick) (45’lik)

1995
Now Is The Time

1991
Alanis

Hiç yorum yok:

Tv İzle